مصرف سیگار و الکل در دوران بارداری

کشیدن سیگار در دوران بارداری ممکن است سبب کم شدن وزن و حتی سقط جنین گردد. اگر مادری در دوران بارداری سیگار زیاد بکشد ، چون ماده ی نیکوتین از راه جفت به جنین می رسد ، ممکن است نوزاد وی مبتلا به بی حالی و حتی تشنج شود.

هر مادری که معتاد به سیگار است باید به هر طریق که میتواند سیگار کشیدن را قطع یا کم کند. اگر پدر و مادر هر دو سیگاری هستند ، باید هر دو سیگار را قطع یا کم نمایند.

اگر مادر بارداری معتاد به مصرف الکل باشد و زیاد بنوشد ، در ابتدای بارداری مقدار کمی از الکل به جنین می رسد ، ولی در دوران آخر بارداری مقدار بیشتری الکل وارد بدن جنین خواهد شد ، به طوری که مقدار و میزان الکل نسوج جنین ، ده برابر مقدار الکل نسوج بدن مادر خواهد بود.

الکل در مغز ، کبد و لوزالمعده ی جنین جمع می شود و ممکن است سبب بروز خطراتی در این این اعضاء گردد.

مادر باردار باید از شرایطی که ممکن است برای جنین ضرر داشته باشد اجتناب کند.

محیط داخل خانه ی مادر باردار و همچنین محیطی که کار می کند باید عاری از مواد شیمیایی ( که ممکن است جنین را در معرض قرار دهد ) باشد.

مادر باید از دست زدن به گوشت خام ( با توجه به امکان آلوده بودن گوشت ) ، در دست گرفتن طیور ، کار کردن با مواد شیمیایی مانند پاک کننده ها و رنگ های مختلف و کار کردن در باغچه ای که حشره کش و سموم در آن استفاده شده است مخصوصا در سه ماه اول بارداری خودداری کند.

بهتر است مادر باردار اسپری های نگهدارنده ی مو و رنگ های مو را بعد از سه ماه اول دوران بارداری استفاده نماید.

مادر باید با آبی که درجه ی حرارت آن معتدل است حمام بگیرد. از حضور در هوای گرم خودداری کند. از حضور در محیطی که دود سیگار وجود دارد و ماندن و نفس کشیدن در اتومبیلی که بد کار می کند خودداری نماید.

مادر باردار میتواند در صورتی که در حدود یک متری تلویزیون بنشیند و مدت ها به تماشای تلویزیون بپردازد. ضرری ندارد زیرا اشعه ی تلویزیون معمولا آزار دهنده نیست.


خانم دکتر آرزو سعیدی

متخصص و جراح زنان و زایمان بجنورد

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد