مراقبت‌های لازم پس از لاپاراسکوپی

 پس از لاپاراسکوپی چه مراقبت هایی لازم می باشد ؟ 

پس از لاپاراسکوپی ، بلافاصله شما به بخش ریکاوری منتقل می‌شوید و در آنجا پرستاران ضمن مراقبت از شما، علائم حیاتی شما مثل دمای بدن، فشار خون، سطح اکسیژن خون و ضربان قلب را تحت نظر می‌گیرند. پیش از مرخص شدن، دو تا چهار ساعت در بخش ریکاوری خواهید بود. در صورت انجام بیهوشی عمومی، در طول عمل شما به خواب می‌روید و چیزی را حس نمی‌کنید. پس از به هوش آمدن، به مدت چند ساعت احساس خواب‌آلودگی می‌کنید و تا چند روز پس از لاپاراسکوپی احساس خستگی و درد خواهید داشت.

ممکن است به خاطر لولۀ تنفسی که طی جراحی در گلوی شما قرار داده شده است، کمی گلودرد داشته باشید. برای بهبود گلودرد می‌توانید آب‌نمک ولرم غرغره کنید. اگر برای جراحی بی‌حس شده باشید، ممکن است پس از این که اثر داروی بی‌حسی از بین می‌رود، تا چند روز احساس درد داشته باشید. 

ناحیۀ اطراف محل جراحی ممکن است چند روز کبود باشد و احساس درد کنید. پزشک معمولاً مصرف قرص‌های مسکن به صورت خوراکی یا شیاف را برای تسکین شما تجویز می‌کند. همچنین برای جلوگیری از هر گونه عفونتی ممکن است برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز شود.

پس از عمل ممکن است احساس نفخ کنید، بهتر است تا دو روز پس از لاپاراسکوپی، نوشیدنی‌های گازدار مصرف نکنید تا دچار نفخ دردناک و استفراغ نشوید. گازی که در عمل لاپاراسکوپی مورد استفاده قرار می‌گیرد، ممکن است تا چند روز باعث تحریک دیافراگم شود. همچنین ممکن است تا دو روز پس از این عمل در شانۀ خود احساس درد کنید. کمی از گاز تزریق‌شده به حفرۀ شکمی ممکن است زیر پوست شما نفوذ کند و باعث شود با مالش نواحی اطراف بخیه‌ها ایجاد صدایی شبیه خش‌خش کند.

متخصص زنان بجنورد در روش لاپاراسکوپی چه اتفاقی می افتد ؟

این مشکل جدی نیست و پس از چند روز از بین می‌رود. شاید چند روز پس از جراحی، خونریزی واژینال نیز داشته باشید. بهتر است به توصیه‌های پزشک عمل کنید. تا یک هفته بعد از عمل، از ورزش کردن یا بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. محل زخم برش را تمیز نگاه دارید و بانداژ آن را مطابق دستور پزشک یا پرستار به طور منظم تعویض کنید.

پس از عمل خطر خونریزی، عفونت یا آسیب‌دیدگی اندام‌ها وجود دارد، به همین دلیل، در صورت مشاهدۀ هر یک از علائم زیر، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • تب
  • درد شدید شکم
  • خونریزی یا ترشح از محل بخیه‌ها
  • قرمز شدن یا تورم ناحیۀ وسیعی در اطراف محل جراحی
  • خش‌دار شدن صدا بیش از چند روز یا بدتر شدن این وضعیت

راه های درمان ناباروری زنان را بشناسید !

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد