متخصص زنان بجنورد هیستروسکوپی چگونه انجام می شود ؟

هیستروسکوپی چگونه انجام می شود ؟

چگونگی انجام روش  هیستروسکوپی

هیستروسکوپی معمولاً توسط پزشک زنان و در اتاق عمل بیمارستان یا مرکز جراحی انجام می‌شود و اغلب موارد، فرد در همان روز ترخیص می‌شود. در برخی موارد ممکن است هیستروسکوپی در مطب پزشک انجام شود. پیش از انجام هیستروسکوپی ممکن است برای آرامش و جلوگیری از احساس درد، به زن داروی بی‌حسی یا خواب‌آور داده شود. در برخی موارد این عمل تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود.

برای انجام هیستروسکوپی ابزاری به نام اسپکولوم را به ژل آغشته و وارد واژن می‌کنند. اسپکولوم به آرامی دیواره‌ها‌ی واژن را از یکدیگر باز می‌کند و اجازۀ دیدن درون واژن و دهانۀ رحم را می‌دهد. سپس ابزار هیستروسکوپی از طریق واژن و به آرامی به سمت دهانۀ رحم و رحم هدایت می‌شود. ممکن است برای منبسط کردن رحم نوعی گاز یا مایع غلیظ نمکی یا قندی را وارد رحم کنند.

هنگام انجام هیستروسکوپی تصویر بزرگ‌شده‌ای از دیوارۀ رحم و همچنین دهانۀ لوله‌ها‌ی رحم در یک مانیتور مشاهده می‌شود. برای نمونه‌برداری از رحم، خارج کردن بافت و کارهایی از این قبیل، ابزار‌هایی را از طریق هیستروسکوپ وارد رحم می‌کنند. هیستروسکوپی به تنهایی معمولاً ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و در صورت انجام عمل دیگری در کنار آن، این زمان کمی طولانی‌تر خواهد شد.


بیشتر بدانید : 

آیا با لاپاراسکوپی ناباروری درمان می شود ؟


متخصص زنان بجنورد هیستروسکوپی چیست ؟

آمادگی قبل از هیستروسکوپی

بهترین وقت برای انجام هیستروسکوپی زمانی است که در دوران عادت ماهانۀ خود نیستید، زیرا در غیر این صورت پزشک قادر به دیدن دیوارۀ رحم به شکلی واضح نخواهد بود. اگر احتمال باردار شدن شما وجود دارد، هیستروسکوپی باید پیش از تخمک‌گذاری انجام شود تا پزشک از باردار نبودن شما مطمئن باشد. از ۲۴ ساعت پیش از انجام آزمایش، از دوش واژن، تامپون و داروهای واژینال خودداری کنید.

برای انجام این ممکن است به شما داروی آرام‌بخش داده شود یا از بی‌حسی موضعی، ناحیه‌ای یا بیهوشی کامل استفاده شود. پزشک در این مورد با شما صحبت خواهد کرد. درصورتی‌که تصمیم به انجام بیهوشی کامل گرفته شود، باید پیش از آزمایش چیزی نخورید و ننوشید.

دستورهای پزشکتان را دربارۀ زمان توقف خوردن و نوشیدن، خیلی جدی بگیرید، زیرا در غیر این صورت ممکن است انجام آزمایش شما لغو شود. اگر در روز آزمایش داروی خاصی برای شما تجویز شده است، فقط با یک جرعه آب داروی خود را مصرف کنید. در صورت وجود هر یک از موارد زیر، پزشک خود را مطلع کنید، زیرا برخی از موارد زیر ممکن است باعث لغو هیستروسکوپی شود:

  • باردار بودن یا احتمال بارداری
  • هر نوع مشکل قلبی یا ریوی
  • مصرف هر نوع دارو یا حساسیت دارویی خاص
  • مصرف داروهای رقیق‌کنندۀ خون مثل آسپیرین و وارفارین
  • عفونت واژن، دهانۀ رحم یا لگن در شش ماه گذشته

لازم است قبل از هیستروسکوپی، همسر شما یا یکی از نزدیکان یا دوستانتان کنار شما باشد تا در پایان انجام عمل بتواند شما را تا منزل همراهی کند.


هیستروسکوپی چیست ؟

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد