اکوکاردیوگرافی قلب جنین

اکوکاردیوگرافی قلب جنین و علل انجام آن

اکوکاردیوگرافی قلب جنین

تست نوار قلب جنین یا اکوکاردیوگرافی قلب جنین ، در طول بارداری برای ارزیابی شرایط جنین انجام می‌شود. در طول آزمون، پزشک ضربان قلب جنین را بررسی می‌کند، اول در حالت استراحت کودک، سپس در حالت حرکت کردن آن.

همان‌طور که ضربان قلب شما در حالت فعالیت سریع‌تر است، ضربان قلب کودک نیز در حالتی که تحرک دارد سریع‌تر است.

این تست در صورتی انجام می‌شود که از زمان مقرر بارداری گذشته باشد، و یا بارداری شما پرخطر باشد. دلایل انجام تست نوار قلب جنین عبارتند از:

  • مبتلا به دیابت باشید یا فشار خون بالا داشته‌باشید یا بیماری دیگری داشته باشید که در بارداری مشکل ایجاد کند.
  • فشار خون بالای بارداری داشته‌باشید.
  • کودک شما به نظر می‌رسد کوچک است و یا به‌درستی رشد نمی‌کند.
  • کودک شما فعالیت کمتری نسبت به‌حالت طبیعی دارد.
  • مایع آمنیوتیک بیش از حد زیاد یا خیلی کم است.

شما یک عمل جراحی داشته‌اید: مانند تست آمنیوسنتز سه ماهه سوم (برای تعیین اینکه ریه های کودک به اندازه کافی بالغ شده است و یا برای ردیابی عفونت رحم). پس از آن، پزشک یک تست نوار قلب تجویز می‌کند تا از سلامتی کودک مطمئن شود.


بیشتر بخوانید : علائم خطرساز در بارداری


زمان زایمان رد شده است و پزشک می‌خواهد از سلامتی جنین مطمئن شود. شما یک جنین را در نیمه دوم بارداری به‌دلیل نامعلومی از دست داده اید. در این مورد، تست نوار قلب جنین در اوایل هفته بیست و هشتم بارداری انجام می‌شود.شما یک مشکل پزشکی دارید که ممکن است سلامت جنین را به‌خطر اندازد.کودک شما اختلال نقص تولد دارد.

تست نوار قلب جنیین در هفته بعد از هفته 24 تا 26 بارداری قابل انجام است. اما اغلب در ماه‌های آخر بارداری و برای اطمینان از سلامت جنین توصیه می‌شود و در کنار این تست، تست بیوفیزیکال پروفایل نیز انجام میشود.

اکوکاردیوگرافی قلب جنین
اکوکاردیوگرافی قلب جنین

توصیه می شود قبل از تست غذا بخورید تا تحرک جنین بیشتر شود. اگر چه هیچ شواهد خاصی وجود ندارد که این روش اثر دارد، اما ضرری هم ندارد. دستشویی پیش از انجام تست نیز ایده خوبی است چون ممکن است یک ساعت در حالت دراز کشیده باشید.

در این تست، باید به‌پهلوی چپ دراز بکشید. تکنسین دو دستگاه به شکم شما وصل میکند: یکی ضربان قلب و حرکات جنین را بررسی می کند؛ دیگری انقباضات رحم را بررسی می کند. تکنسین به‌ضربان قلب گوش می کند و ضربان قلب نشان داده شده بر روی صفحه نمایش بر روی کاغذ ثبت می شود.

اگر کودک شما در حال حرکت نباشد احتمالا خواب است. ممکن است از شما بخواهند مقداری آب، آب میوه، یا نوشابه بخورید تا جنین شروع به‌حرکت کند. در برخی از موارد، از شما می‌خواهد با حرکت جنین دکمه‌ای را فشار دهید. این آزمون معمولا 20 تا 60 دقیقه طول می‌کشد.

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد