متخصص زنان بجنورد | دانستنی های پولیپ‌ رحم

پولیپ‌ رحم نگران کننده نیست !

پولیپ رحم نگران‌کننده نیست؛ اما هوشیار باشید!

با دانستن اینکه تنها درصد کمی از پولیپ‌ های رحم سرطانی می‌شوند، خیالتان راحت باشد. اگر در گروهی هستید که در معرض خطر بالای سرطان در نظر گرفته می‌شود، پزشک شما پولیپ را حذف می‌کند؛ چرا که خطر عوارض مرتبط با حذف بسیار کم است.


با مطالب آموزشی دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد همراه باشید :


متخصص زنان بجنورد | دانستنی های پولیپ‌ رحم.

انواع پولیپ رحم

پولیپ‌های رحم را می‌توان با توجه به ظاهر و ترکیب آنها به 5 نوع مختلف طبقه بندی کرد:

پولیپ عملکردی

پولیپ عملکردی، کاربردی یا معمولی ظاهری شبیه اندومتر طبیعی دارند. آنها ممکن است تغییرات پرولیفراتیو یا ترشحی داشته باشند. بسته به آنچه در ترکیب آنها غالب است (جزء غده‌ای یا استرومایی)، آنها به غده ای، فیبروگلندولار و فیبری تقسیم می‌شوند.

  1. پولیپ کیستیک نوع یتوده است که از تعیین پولیپ غده‌ای ناشی می‌شود.
  2. پولیپ هایپرپلاستیک نوعی از این توده است که تغییراتی مشابه تغییرات هیپرپلازی آندومتر دارد. پولیپ‌هایپرپلاستیک آندومتر بدون آتیپی خوش‌خیم هستند؛ اگر آتیپی داشته باشند، پیش سرطانی محسوب می‌شوند.
  3. پولیپ آتروفیک به توده‌هایی اطلاق می‌شود که اغلب در بانوان یائسه یافت می‌شوند.
  4. پولیپ بدخیم سلول‌های پولیپ تحت یک فرآیند بدخیم قرار گرفته و سرطانی می‌شوند.

دو دسته از پولیپ‌ها نیز با توجه به شکل آنها از هم متمایز می‌شوند، یعنی اینکه بعضی از آنها صاف‌تر هستند و برخی دیگر برجستگی دارند. از طرفی، پولیپ‌های ساقه‌دار وجود دارند که ساقه کاشت باریک‌تری دارند. در مقابل، پولیپ‌های بدون پایه پایه کاشت گسترده‌تری دارند و بنابراین پولیپ‌های صاف‌تری نسبت به پولیپ‌های ساقه‌دار هستند.

آیا پولیپ رحم دردناک است؟

پولیپ‌های بزرگ گاهی اوقات می‌توانند باعث درد مبهم در شکم یا کمر، شبیه به دردهای قاعدگی شوند. اگرچه درد از علائم رایج پولیپ رحم نیست.

تشخیص پولیپ‌ رحم

پولیپ‌ها معمولا توسط متخصص زنان در معاینات روتین توسط سونوگرافی ترانس واژینال پیدا می‌شوند. همچنین معاینه لگن و پاپ اسمیر نیز معمولا انجام می‌شود. با این‌حال برای تأیید وجود پولیپ در رحم، پزشک ممکن است تکنیک‌های تکمیلی زیر را درخواست کند:

  •  هیستروسونوگرافی (یا هیدروسونوگرافی)

شامل انجام سونوگرافی ترانس واژینال با افزودن محلول نمکی استریل یا سرم از طریق واژن برای جدا کردن دیواره‌های داخلی رحم و مشاهده بهتر پولیپ است.

متخصص زنان بجنورد | پس از انجام هیستروسکوپی چه مراقبت هایی لازم است ؟

جراحی کوچک سرپایی شامل وارد کردن یک آندوسکوپ، که دارای مواد کوچکی برای عمل است، همراه با یک نور و یک دوربین کوچک به داخل حفره رحم است. به این ترتیب یک تصویر دیجیتالی از داخل حفره به دست می‌آوریم. می‌توان با یا بدون بی‌حسی موضعی انجام داد.

روش انتخابی برای تایید تشخیص، هیستروسکوپی است که به نوبه خود امکان بیوپسی از پولیپ، یا برداشتن یا برداشتن آن (پولیپکتومی‌ با هیستروسکوپی جراحی) را می‌دهد.

آیا پولیپ رحم روی باروری تاثیر می‌گذارد؟

پولیپ‌ رحم می‌توانند عاملی برای عقیمی‌ و ناباروری در زنان باشند و از کاشت جنین جلوگیری کنند. همچنین ممکن است باعث سقط جنین شوند. مکانیسم دقیقی که پولیپ‌های رحم باعث ایجاد این مشکلات در بارداری می‌شوند، مشخص نیست. گمان می‌رود که پولیپ‌ها با ایجاد خونریزی و محیط نامناسب برای کاشت جنین بر رشد و در نتیجه پذیرش آندومتر تأثیر می‌گذارند.

همچنین مشخص شده است که در بیماران مبتلا به پولیپ، پروتئینی به نام گلیکودلین افزایش یافته است که مانع از اتحاد بین تخمک و اسپرم می‌شود؛ بنابراین، مرحله دیگری که ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد، لقاح است.

بین 15 تا 32 درصد از زنانی که مشکلات ناباروری دارند پولیپ رحم دارند. پولیپ‌های کوچک کمتر از ۲ سانتی‌متر، میزان بارداری را در بیماران تحت درمان با لقاح آزمایشگاهی (IVF) کاهش نمی‌دهند، اما میزان سقط جنین سه‌گانه را افزایش می‌دهند. بنابراین، ترمیم حفره طبیعی رحم، عامل مهمی‌ در افزایش احتمال موفقیت این تکنیک‌های باروری است.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد