متخصص زنان بجنورد | آشنایی با انواع سرکلاژ.

آشنایی با انواع سرکلاژ

انواع سرکلاژ

پس از آشنایی با مفهموم این عمل و گرفتن پاسخ سوال سرکلاژ یعنی چی، بهتر است با انواع روش‌های این عمل نیز آشنا شویم. عمل دوختن دهانه رحم به روش‌های زیر قابل انجام است:

  • مک دونالد

معروف‌ترین و رایج‌ترین نوع این عمل روش مک دونالد است که معمولا قبل از هفته ۱۵ یعنی سرکلاژ در هفته ۱۲ یا سرکلاژ در هفته ۱۴ بارداری انجام می‌شود. در این روش دهانه رحم به سمت بیرون بخیه زده می‌شود و معمولا این بخیه‌ها تا پایان هفته ۳۷بارداری باز نخواهند شد.

مک دونالد یک روش سنتی است و اولین راه امتحان شده برای این عمل محسوب می‌شود. برخی از پزشکان معتقد هستند که عمل دوختن دهانه رحم در هفته‌های بعد از هفته ۱۵ یعنی سرکلاژ در هفته ۱۶ بارداری یا سرکلاژ در هفته ۱۸ انجام خواهد شد.
در این روش دهانه رحم به‌طور کامل بسته نمی‌شود تا راهی برای خروج ترشحات رحم باقی بماند. روش مک دونالد در بیشتر بانوان نتیجه مثبت دارد و جزو سرکلاژ ناموفق محسوب نمی‌شود

  • شیرودکار

یکی دیگر از انواع سرکلاژ سرویکس، روش شیرودکار است. این روش که سخت‌تر از روش مک دونالد است معمولا برای بانوانی انجام می‌شود که مک دونالد برای آن‌ها قابل اجرا نباشد یا با شکست مواجه شده باشد. در روش شیرودکار، دهانه رحم از داخل بخیه زده می‌شود و این بخیه‌ها قابل مشاهده نخواهند بود. در این روش نیز گاهی بخیه‌ها برداشته می‌شوند و گاهی به‌عنوان یک روش دائمی از آن استفاده می‌شود.

  • سرکلاژ شکمی

شاید برای شما نیز این سوال مطرح شود که سرکلاژ شکمی چیست و چه فرقی با دو روش قبلی دارد؟ در این روش قسمت بالایی سرویکس را بخیه می‌زنند و این بخیه‌ها را تا پایان دوران بارداری باز نمی‌کنند، به‌همین دلیل سرکلاژ شکمی یک روش دائمی محسوب می‌شود.

  • سرکلاژ اورژانسی

در مواردی ممکن است دهانه رحم به‌حدی باز شود که احتمال سقط جنین در هر لحظه وجود داشته باشد. در این موارد پزشک عمل اورژانسی را روی مادر باردار انجام می‌دهد و از قسط جنین جلوگیری می‌کند. به این بخیه که مانع از تلف شدن جنین می‌شود در اصطلاح پزشکی بخیه نجات گفته می‌شود.

متخصص زنان بجنورد | سرکلاژ و زایمان طبیعی

سرکلاژ و زایمان طبیعی

یکی از سوال‌هایی که مطرح می‌شود امکان زایمان طبیعی پس از انجام عمل بستن دهانه رحم است. در روش مک دونالد که بخیه‌ها در اواخر بارداری باز خواهند شد، امکان زایمان طبیعی وجود دارد.
همچنین اگر بخیه‌های روش شیرودکار نیز قابل باز کردن باشند، زایمان طبیعی با مشکلی مواجه نمی‌شود. در مورد روش شکمی باید گفت که امکان زایمان طبیعی از مادر گرفته می‌شود و تنها با استفاده از روش سزارین می‌تواند وضع حمل کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

متاسفانه با وجود امکان عمل بخیه زدن دهانه رحم برای پیشگیری از سقط جنین، برخی از مادران باردار به‌دلیل آشنا نبودن با این روش یا ترس از انجام و عوارض احتمالی آن، از انجام این عمل خودداری می‌کنند که نتیجه آن سقط جنین خواهد بود.

عمل سرکلاژ به‌معنی بخیه زدن دهانه رحم در کسانی است که به‌دلیل سرویکس گردنه رحم یا مشکلات مشابه، احتمال سقط در آن‌ها بالا است. این عمل به‌طور معمول در هفته‌های ۱۴ تا ۱۸ بارداری انجام می‌شود، اما در موارد اضطراری ممکن است شاهد سرکلاژ هفته ۲۵ یا انجام سرکلاژ در هفته ۲۶ و حتی پس از آن باشیم.

 

دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد