ناگفته های خونریزی غیر طبیعی رحم

 ناگفته‌های زنانه برای خونریزی غیر طبیعی رحم

در زمانی خارج از عادت ماهانه دچار خونریزی از واژن می‌شوید؟ نگران هستید؟ بهتر است که علت خونریزی غیر طبیعی رحم را شناسایی کنید تا با آگاهی درباره این موضوع از نگرانی‌هایتان کم شود.

واقعیت این است که علت این اتفاق ریشه در نوسانات هورمونی و استفاده از بعضی داروها دارد. برای پیگیری وضعیت خونریزی غیرعادی باید به پزشک متخصص زنان بجنورد مراجعه کنید. اما قبل از آن ما در این مقاله از دکتردکتر هم برایتان درباره چنین وضعیتی توضیح داده‌ایم؛ با ما تا به انتهای این مطلب همراه باشید.


با ما همراه باشید با مطالب خواندنی و آموزنده متخصص زنان بجنورد دکتر آرزو سعیدی :  


متخصص زنان بجنورد | 
ناگفته های خونریزی غیر طبیعی رحم.

علت خونریزی غیر طبیعی رحم؛ دلیل خونریزی خارج از قاعدگی چیست؟

دختران در سن بلوغ و زنان در سنین یائسگی چنین چیزی را بیشتر از بقیه افراد تجربه می‌کنند و خونریزی غیرعادی از رحمشان می‌تواند برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد. علت خونریزی غیرطبیعی رحم در نوجوانان و زنان در دوران یائسگی ریشه در به هم خوردن تعادل هورمون‌های جنسی‌شان دارد.

خونریزی غیرعادی با حجم و شکل‌های مختلف رخ می‌دهد؛ لکه‌بینی، خونریزی پراکنده یا شدید. منظور از لکه‌بینی خونریزی سبک‌تری نسبت به پریود است. رنگ خون در این حالت می‌تواند قهوه‌ای، صورتی یا قرمز کم‌رنگ باشد. گاهی نوسانات هورمونی در نتیجه بعضی بیماری‌ها و مشکلات جسمی رخ می‌دهد و گاهی هم نتیجه مصرف بعضی از داروها است.

بررسی و رسیدگی به وضعیت رحم اهمیت زیادی دارد. با اندکی هوشیاری درباره سلامت آن و رعایت نکات سلامت می‌توانید از ابتلا به سرطان دهانه رحم و بیماری‌های مشابه پیشگیری کنید.

چه مشکلات پزشکی باعث خونریزی رحم می‌شوند؟

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، علت خونریزی غیرطبیعی رحم می‌تواند وجود مشکلی جسمانی و پزشکی باشد. این مشکل با به‌هم‌زدن تعادل هورمونی، موجب خونریزی رحم می‌شود:

سندروم تخمدان پلی‌کیستیک

این سندروم اختلالی در غدد درون‌ریز است که باعث نامتعادل‌شدن هورمون‌های جنسی زنانه می‌شود. مبتلایان به سندروم تخمدان پلی‌کیستیک دچار پریودهای نامنظم می‌شوند.

متخصص زنان بجنورد درمان عارضه آندومتریوز

آندومتریوز

اگر لایه داخلی رحم در بیرون از آن رشد کند، آندومتریوز رخ می‌دهد. امکان دارد که این لایه در بخشی مانند تخمدان‌ها رشد کند. مبتلایان به این مشکل در دوران پریود دچار خونریزی‌های بسیار شدیدی می‌شوند. اگر علت خونریزی غیرطبیعی رحم ناشی از آندومتریوز باشد، درمان‌های مخصوص پیگیری و تجویز می‌شوند.

پولیپ رحم

پولیپ همراه با رشد توده‌ای کوچک در رحم به‌وجود می‌آیند و دلیل به وجودآمدن آنها هنوز هم دقیقا مشخص نیست. با این‌حال این را می‌دانیم که تحت تأثیر نوسانات استروژن ایجاد می‌شوند. رگ‌های خونی کوچک موجود در پولیپ‌ها می‌توانند علت خونریزی غیرعادی رحم باشند و برای مثال در فاصله میان دو پریود، لکه‌بینی ایجاد کنند.

فیبروئید رحم

فیبروئیدها هم توده‌هایی کوچک در رحم، پوشش داخلی آن یا ماهیچه‌اش هستند که دلیل بروزشان ناشناخته است. به‌نظر می‌رسد که استروژن در شکل‌گیری این توده‌ها هم نقش مهمی دارد.

متخصص زنان بجنورد | بیماری‌‌ آدنومیوز چیست؟ | علت و علائم

بیماری‌های مقاربتی

بیماری‌هایی که از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند مانند سوزاک و کلامیدیا هم می‌توانند باعث خونریزی غیرطبیعی رحم شوند. خونریزی ناشی از این بیماری‌ها معمولاً بعد از رابطه جنسی و با تحریک و آزردگی زخم‌ها و التهابات ناشی از بیماری رخ می‌دهد.

بارداری

علت خونریزی غیرطبیعی رحم می‌تواند از نشانه‌های اولیه بارداری هم باشد.

با بررسی دلایل و علل خونریزی می‌توانید متوجه وضعیت سلامت‌تان شوید؛ برای مثال، باید ببینید که عفونت رحم دارید؟ بیماری خطرناکی در کمین است؟ یا در کل چه مشکلی پیش آمده است.

چه داروهایی باعث خونریزی غیرطبیعی رحم می‌شوند؟

مصرف برخی از داروها هم می‌تواند باعث بروز خونریزی غیرطبیعی رحم شود. برای مثال:

  • قرص‌های ضدبارداری
  • قرص وارفارین (Warfarin)
  • قرص‌های مربوط به هورمون‌ها مانند تاموکسیفن (tamoxifen)‌ و اسپیرونولاکتون (spironolactone)

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد