متخصص زنان بجنورد | علل و علایم جفت خندقی چیست ؟

علل و علایم جفت خندقی چیست ؟

جفت خندقی (Circumvallate) جفت سیرکومولیت

جفت خندقی ، یک ناهنجاری در شکل جفت است. می تواند منجر به کمبود مواد مغذی برای جنین شود. در جفت خندقی یا سیرکومولیت، صفحه کوریونی، که بخشی از جفت است که در سمت جنین قرار دارد، بسیار کوچک است. این باعث می شود که غشاها در سمت جنین و اطراف لبه ها دو برابر شوند. این مشکل با سونوگرافی قابل تشخیص است و معمولا در هفته بیستم بارداری تشخیص داده می شود. با این حال، تشخیص در دوران بارداری ممکن است دشوار باشد و در اغلب موارد تا زمانی که جفت پس از زایمان بررسی نشود، تشخیص داده نمی شود. جفت سیرکومولیت بسیار نادر است و در حدود 1 تا 7 درصد از بارداری ها رخ می دهد.

متخصص زنان بجنورد | جفت خندقی

علائم جفت خندقی یا سیرکومولیت چیست؟

در واقع هیچ علامت یا نشانه ای از جفت خندقی وجود ندارد. این اختلال جفتی می تواند باعث کاهش عرضه خون و مواد مغذی به جنین شده و بنابراین ممکن است باعث شود که جنین شما با سرعت کمتر از حد انتظار رشد کند. با این حال، دلایل احتمالی زیادی برای تاخیر در رشد جنین یا کندی رشد وجود دارد، از جمله:

  1. بیماری های مزمن در مادر، مانند بیماری مزمن کلیوی یا دیابت
  2. ناهنجاری های کروموزومی در جنین،
  3.  بارداری دو یا چند قلویی،
  4. عفونت در مادر،

اگر پزشک متخصص زنان شما متوجه علائمی شود که نشان می ‌دهند فرزند شما آنطور که انتظار می ‌رود رشد نکرده و پیشرفت نمی ‌کند، آزمایش ‌های بیشتری را برای تعیین علل زمینه ‌ای از جمله سونوگرافی و آزمایش خون انجام خواهد داد.

متخصص زنان بجنورد | علل و علایم جفت خندقی چیست ؟.

جفت خندقی یا سیرکومولیت چه تاثیری بر بارداری دارد؟

جفت خنذقی، خطر بروز برخی از عوارض بارداری را افزایش می دهد، از جمله:

• وزن کم هنگام تولد: رشد محدود جنین شایع ترین عارضه جفت خندقی است. برای نوزادانی که جفت خندقی داشته اند، وزن کم هنگام تولد معمول است.

• جداشدگی جفت: جداشدگی جفت به معنای آن است که جفت خیلی زودتر از آنچه که باید از دیواره رحم جدا می شود که باعث خونریزی قابل توجهی شده و مادر را در معرض خطر قرار می دهد.

• الیگوهیدروآمنیوس: این وضعیت برای اشاره به کاهش مقدار مایع آمنیوتیک استفاده می شود. مایع آمنیوتیک به محافظت از جنین در درون رحم و کیسه آمنیوتیک کمک می کند. همچنین برای رشد بخش های مختلف بدن جنین از جمله رشد ریه، ماهیچه و استخوان مهم است و به جلوگیری از فشرده شدن بند ناف کمک می کند، که در تامین غذا و اکسیژن جنین نقشی حیاتی دارد.

• سقط جنین و زایمان زودرس: اگر هر یک از این عوارض ایجاد شود و به موقع و مناسب درمان نشوند، می تواند منجر به مرگ جنین شود.

آیا در صورت وجود جفت خندقی، دارید می توانید زایمان طبیعی داشته باشید؟

جفت خندقی با افزایش نیاز به زایمان سزارین همراه است. با این حال، شواهد کمی برای تأیید این موضوع وجود دارد. از آنجایی که این وضعیت بسیار نادر است، به دست آوردن شواهد قابل سنجش دشوار است. هر شرایطی که عملکرد جفت شروع به کاهش کند یا جنین در سختی و مضیقه باشد، می تواند منجر به نیاز به سزارین اضطراری شود. با این حال، این امکان برای مادرانی که جفت خندقی دارند، وجود دارد که زایمان طبیعی داشته باشند.

 

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد