متخصص زنان بجنورد | چگونه در دوران قاعدگی از تامپون استفاده کنیم؟ .

چگونه در دوران قاعدگی از تامپون استفاده کنیم؟

روش استفاده از تامپون قاعدگی

یکی از محصولات بهداشتی بانوان که در دوران قاعدگی استفاده می‌شود، تامپون است. تامپون قاعدگی  یعنی چه؟ عوارض استفاده از تامپون چیست؟ آیا با تامپون می‌شود استخر رفت؟ تامپون یا نوار بهداشتی؟ طرز استفاده از تامپون و هر آنچه بخواهید را در این مطلب خواهیم گفت. با ما همراه باشید.


با ما همراه باشید با مطالب خواندنی و آموزنده دکتر آرزو سعیدی متخصص زنان بجنورد :


متخصص زنان بجنورد | . چگونه در دوران قاعدگی از تامپون استفاده کنیم؟

تامپون قاعدگی چیست؟

دو نوع تامپون داریم. تامپون قاعدگی و تامپون بینی. تامپون قاعدگی یک لوله پنبه‌ای کوچک است که در دوران قاعدگی برای جذب خون در داخل واژن استفاده می‌شود.

از تامپون قاعدگی برای چندین ساعت می‌توان استفاده کرد و محدودیت سنی هم برای استفاده از آن وجود ندارد. کافی است برای استفاده از آن احساس راحتی داشته باشید. در این صورت به راحتی می‌توان آن را جایگزین نوار بهداشتی کرد.

انواع تامپون

تامپون هم مانند نوار بهداشتی انواع مختلفی دارد که هر فرد با توجه به شرایط خود یکی از آن‌ها را انتخاب می‌کند. قیمت تامپون قاعدگی با توجه به اینکه تامپون ایرانی انتخاب کنید یا خارجی و نوع آن متفاوت است:

تامپون انگشتی

این تامپون‌ها، لوله‌های کوچک پنبه‌ای هستند که به آرامی و با فشار انگشت وارد واژن می‌شوند. برای خارج کردن آن هم با انگشت، نخ تامپون را گرفته و آن را خارج می‌کنیم.

تامپون همراه با اپلیکاتور

این نوع تامپون هم همان شکل لوله پنبه‌ای را دارد اما با کمک یک اپلیکاتور وارد واژن می‌شود.در انتخاب هر تامپون یک نخ کوچک قرار دارد که با کشیدن آن، تامپون از بدن خارج می‌شود. به دلیل راحت بودن این نوع تامپون، استفاده از آن طرفداران بیشتری دارد.

تامپون‌ها از نظر قدرت جذب هم انواع مختلفی دارند. در واقع عددی که روی این تامپون قرار دارد که میزان جذب خون روی آن ثبت شده است. انواع این تامپون شامل ضعیف با میزان جذب ۶ گرم، معمولی بین ۶ تا ۹ گرم، خوب از ۹ تا ۱۲ گرم، خیلی خوب ۱۲ تا ۱۵ گرم و عالی بین ۱۵ تا ۱۸ گرم است. به همین منظور فرد می‌تواند در روزهای مختلف دوران قاعدگی و با توجه به مقدار خونریزی یکی از این تامپون‌ها را انتخاب کند.

روش استفاده از تامپون

قبل از هر کار باید آموزش قرار دادن تامپون را بلد باشید. گفتیم که تامپون‌ها یا اپلیکاتور دارند یا ندارند. در نوع اول، بعد از شستن دست، تامپون را از لایه پلاستیکی روی آن جدا کرده و داخل اپلیکاتور قرار دهید. دقت کنید که انتهای تامپون، نخ داشته باشد. اپلیکاتور را به آرامی وارد واژن کرده و بعد از اطمینان از ورود کامل آن، پمپ آن را به آرامی فشار دهید. بعد از خارج شدن تامپون و حس آن در داخل بدن، اپلیکاتور را به آرامی خارج کنید. نخ تامپون باید خارج از واژن گرفته باشد.

ممکن است دفعات اول انجام این کار کمی سخت باشد اما به مرور جای اصلی اپلیکاتور و محل قرار گرفتن تامپون را یاد خواهید گرفت. اگر تامپون در جای درست خود قرار بگیرد هم به آسانی بیرون نمی‌آید و هم اصلا به عنوان یک جسم خارجی شما را اذیت نمی‌کند. از طرف دیگر امکان کثیف شدن لباس و نشت خون هم وجود ندارد.

متخصص زنان بجنورد | چگونه در دوران قاعدگی از تامپون استفاده کنیم؟

در مورد تامپون‌های بدون اپلیکاتور هم به همان ترتیب اما بدون وسیله عمل می‌کنیم. ابتدا دست‌ها را تمیز شسته و تامپون را به آرامی در حالی وارد واژن کنید که نخ انتهای آن بیرون باشد.

نکته مهم این است که تامپون نباید بیشتر از ۸ ساعت در داخل واژن بماند. بهتر است در کمتر از این زمان آن را تعویض کنید. قبل و بلافاصله بعد از خواب آن را تعویض کنید. ماندن زیادتر از حد تامپون در داخل واژن ممکن است باعث ایجاد شوک سمی شود.

آیا استفاده تامپون بهتر از نوار بهداشتی است؟

اگر از تامپون درست استفاده شود، محصولی بی‌دردسر و انتخابی خوب است. اینکه آیا استفاده از تامپون بهتر از نوار بهداشتی است یا نه را باید هر فرد با توجه به تجربه خود به آن پاسخ بدهد. بسیاری از افراد با قرار گرفتن جسمی خارجی در واژن خود مشکل دارند. به این افراد معمولا استفاده از تامپون پیشنهاد نمی‌شود. به علاوه تامپون را برای دخترها هم توصیه نمی‌کنند.

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد