متخصص زنان بجنورد | اختلال جنسی در زنان قسمت دوم

اختلال جنسی در زنان قسمت دوم

اختلالات جنسی در زنان

اختلال ارگاسم در زنان | در بخش قبل پیرامون موضوعاتی که به وجود آورنده اختلال جنسی در زنان هستند ، پرداختیم در این بخش به ادامه این موضوعات می پردازیم ، با ما همراه باشید :

اختلال ارگاسم در زنان

هنگام تحریک جنسی احساس آزادی شدیدی که به فرد دست می‌دهد ارگاسم نام دارد که در واقع مرحله رسیدن به اوج و سپس تخلیه تنش شهوانی‌ست. اختلال در ارگاسم زنان یعنی اینکه زن در رسیدن به مرحله ارگاسم و تجربه آن مشکل دارد. طبق پژوهش‌ها ۱۱ تا ۴۱ درصد از زنان درگیر اختلال ارگاسم هستند.

اختلال ارگاسم چهار نوع است :

 1. آنورگاسمیا اولیه: فرد هرگز ارگاسم را تجربه نکرده
 2. آنورگاسمیا ثانویه: ارگاسم را به سختی تجربه می‌کند با اینکه قبلا هم تجربه کرده و برایش رخ داده
 3. آنورگاسمیا وضعیتی: رایج‌ترین نوع است. فرد فقط در موقعیت‌های خیلی خاص به ارگاسم می‌رسد
 4. آنورگاسمیا عمومی: فرد تحت هیچ شرایطی توانایی تجربه ارگاسم را ندارد حتی با وجود تحریک جنسی شدید

دلایل اختلال ارگاسم در زنان

برخی ازین دلایل به شرح زیرند :

سن زیاد‌، مشکلات پزشکی مثل دیابت یا سابقه جراحی مثل برداشتن رحم، مصرف برخی داروها، برخی اعتقادات فرهنگی یا مذهبی، شرم و حیا، مسايل روانی مثل تجربه های تلخ سواستفاده جنسی و یا اضطراب و افسردگی و خستگی مزمن

البته گاهی چندین عامل بطور هم‌زمان اختلال ارگاسم را بوجود می‌آورند.

متخصص زنان بجنورد | 
اختلال جنسی در زنان

علائم اختلال عملکرد ارگاسم در زنان

ناتوانی برای تجربه اوج لذت جنسی مهمترین علامت اختلال ارگاسم است. البته گاهی شرایط ارگاسم نامطلوب یا طی شدن زمان طولانی برای رسیدن به ارگاسم هم از علائم آن است.

درمان اختلال ارگاسم در زنان

بسته به نوع علت اختلال از درمان‌های مختلف می‌توان بهره برد. راه‌هایی مثل درمان با هورمون استروژن، یا مصرف داروها و مکمل‌های غذایی خاص تحت نظر پزشک متخصص و یا مشاوره زوجین برای حل این مساله وجود دارند.

ارگاسم نمایشی در زنان!

در سال 2015 تحقیقی در دانشگاه اوکلند به چاپ رسید که به موضوع ارگاسم نمایشی پرداخته بود.

در این تحقیق 63 دلیل برای این موضوع ذکر گردید که در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم. یکی از این دلایل این است که زنان می‌خواهند نشان دهند که پارتنر آنها در رابطه جنسی به خوبی عمل کرده است.

دلیل دیگر این است که زنان هراس دارند که ممکن است در رابطه جنسی خوب به نظر نرسند. همچنین بسیاری از زنان در خلوت خود وقتی به ارگاسم می‌رسند حالتهای عجیبی از خود نشان می‌دهند و تمایلی ندارند پارتنر آنها شاهد حالتهای آنها باشد.

زنانی که مشغله‌های فکری زیادی دارند نیز تمایل به نشان دادن ارگاسم نمایشی دارند تا زودتر بتوانند به کارهای خود برسند. در واقع تمامی این موضوعات نشان دهنده وجود مشکلاتی در رابطه یا عدم صمیمت در میان زوجین است.

متخصص زنان بجنورد | 
راه های درمان واژینیت.

واژینیسموس

در بیماری واژینیسموس به محض اینکه چیزی وارد واژن شود عضلات آن منقبض میشوند که این انقباض مانع از رابطه جنسی شده و رابطه را بسیار دردناک می‌سازد. دو نوع واژینسیموس وجود دارد.

 • واژینیسموس اولیه : هرگز دخول در واژن اتفاق نیفتاده و حاصل نشده است
 • واژینیسموس ثانویه : تنها یکبار دخول در واژن میسر شده و پس از آن هرگز ممکن نشده‌است. این نوع واژینیسموس، اکتسابی نیز نامیده میشود زیرا عواملی مثل تصادف‌، ضربه‌، پرتو درمانی و جراحی می‌توانند در آن دخیل باشند.

نکته قابل توجه این است که نباید واژینیسموس را با رابطه جنسی دردناک یا دیسپارونیا اشتباه گرفت.

دلایل واژینیسموس

گرچه گاهی واژینیسموس علت واضحی ندارد اما برخی از دلایل می‌تواند ازین قرار باشد:

 1. عوامل احساس و عاطفی
 2. ضربه روحی
 3. سواستفاده جنسی

علائم واژینیسموس

زنانی که دچار واژینیسموس هستند معولا چنین علائمی را تجربه می‌کنند :

 • سفت شدن عضلات واژن بصورت غیرارادی که این انقباض باعث مشکل یا غیرممکن شدن دخول می‌شود
 • عدم توانایی کنترل انقباضات واژن یا متوقف ساختن آن
 • ترس از دخول به واژن
 • احساس سوزش به محض وارد شدن چیزی به واژن
 • کاهش تمایل جنسی

متخصص زنان بجنورد | بروز اختلال جنسی زنان

درمان واژینیسموس

مشاوره برای درمان واژینیسموس: برای بیمار شرح داده می‌شود تا وی درباره سازوکاربدن خود آگاهی کسب کند. این آگاهی می‌تواند در بهبود واژینیسموس موثر باشد

گشاد‌کننده‌های واژن: دیلاتورهای مخروطی شکل به عنوان گشادکننده در واژن قرار می‌گیرند و این دیلاتورها به تدریج بزرگ‌تر می‌شوند و انعطاف و کشش‌پذیری عضلات واژن رفته‌رفته بیشتر می‌شود. وقتی دوره درمان به پایان رسید رابطه جنسی میسر خواهد بود.

فیزیوتراپی: ممکن است استفاده از دیلاتورها برای فرد دشوار باشد لذا یک متخصص طب فیزیکی لگن در استفاده بهتر از دیلاتورها به فرد کمک کرده و وی را با تکنیک‌های آرامش حین رابطه آشناتر می‌کند

اگر زن به سختی‌ می‌تواند از گشادکننده استفاده کند،‌ می‌تواند به یک متخصص طب فیزیکی لگن مراجعه کند. آن‌ها‌ می‌توانند به فرد کمک کنند تا نحوه استفاده از گشادکننده‌ها را بیش‌تر بیاموزد و با تکنیک‌های آرامش هنگام رابطه بخوبی آشنایی پیدا کند.

شل شدن عضلات واژن

از مشکلاتی که باعث اختلالات جنسی در زنان میشود شل شدن عضلات واژن است که به‌علت تعدد حاملگی و زایمان و افزایش سن رخ میدهد. شل شدن عضلات واژن که باز شدن اندام تناسلی را در پی دارد علاوه بر ایجاد نارضایتی جنسی احتمال عفونت ادراری و عفونت واژینال را زیاد خواهد کرد.

امروزه بدون نیاز به بیهوشی و بدون درد با روش لیزر مونالیزا برای جوانسازی واژن می‌توان اقدام کرد. این روش در صورتی‌که توسط پزشک متخصص انجام شود هیچگونه عوارض را به‌دنبال ندارد و به‌راحتی می‌تواند واژن را به حالت طبیعی خود برگرداند.

بیماری و عفونتهای تناسلی

بهتر است در اینجا به این نکته اشاره کنیم که پیش‌نوازی در روابط تنها جنبه عاطفی ندارد بلکه جنبه جسمانی نیز دارد. وقتی پیش‌نوازی به درستی صورت پذیرد و زن آمادگی کامل برای برقراری رابطه جنسی را داشته باشد. به همین دلیل پیش‌نوازی یکی از اصول برقراری روابط جنسی به شمار می‌رود که باید بدان توجه ویژه‌ای داشت.

متخصص زنان بجنورد | درمان عفونت های واژن

برای رفع مشکلات جنسی زنان به چه پزشکی مراجعه شود؟

با توجه به اینکه مشکلات جنسی هم می‌توانند ریشه روانی داشته باشند و هم ریشه جسمانی، برای درمان این مشکلات بهتر است در ابتدا به پزشک زنان مراجعه شود تا سلامت جسمانی بررسی شود.

اما اگر ریشه مشکلات جنسی زنان جسمانی نبود مشاوره سکس‌درمانی بهترین گزینه برای رفع این مشکلات است. همچنین با صلاحدید پزشک می‌توان از انواع مکملهای جنسی نیز استفاده کرد.

 

مطالب خواندنی متخصص زنان بجنورد دکتر آرزو سعیدی :

شما همچنین می توانید ...

پست های محبوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

طراحی ، بهینه سازی سایت و سئو اصفهان توسط دیجیتال مارکتینگ کلینیک24

تمامی حقوق مادی و معنوی سایت متعلق به دکتر آرزو سعیدی می باشد